Головна » Статті » Статті та матеріали про бджільництво

Блок Саморегулювання Температури і Вологості (БСТВ)
При створенні Блоку Саморегулювання Температури і Вологості я ставив перед собою два завдання:
  •    Створити оптимальний температурно вологовий режим у вулику, і тим самим зменшити часові витрати бджіл для вентилювання вулика у літній період та енерговитрати на підтримку необхідної температури клубу в зимовий період. Це у свою чергу призводить до підвищення збору товарної продукції вулика.
  •    Друге завдання зводилася до того, щоб спростити роботу бджоляра при обслуговуванні вуликів.

Існує аксіома - бджіл вбиває не холод, вогкість! А російська версія М.Васиева в "Популярної енциклопедії бджоляра" (2002р.) звучить так: "Взимку бджоли ізолюються від низьких температур і не страждають від них... Згубно на бджіл діє тільки вогкість."
Основа мого БСТВ - це шерсть, яку люди використовують вже не одне сторіччя, як натуральний кондиціонер для різних пір року. В останні роки вовну стали активно застосовувати у всьому світі як у виробництві постільної та спортивної білизни, так і в будівництві.
"...Ніяке штучне волокно не може відповідати унікальній комбінації здібностей вовни: зігріває, вбирає вологу, та проявляє ізоляційну здатність..." (www.lambtown.com/benefit.htm)
"Wool Bloc™ - нове покоління ізоляторів із вовни, що зберігають енергію. Wool Bloc™ - може поглинати і віддавати (виділити) вологість,  зігріває вас  взимку і охолоджує влітку. Wool Bloc™ дихає, а синтетичні матеріали, такі як скловолокно, ні.  (www.woolbloc.co.nz/products.htm)
БСТВ так само зберігає енергію бджіл, у чому легко переконатися після зимівлі, коли ви побачите в своїх вуликах не повністю витрачені зимові запаси меду.

Ідея тонкого холстика, або солом'яної,  камишової чи очеретяної подушки, покладених безпосередньо на бджіл, принципово відрізняються від моєї ідеї, так як:
  1.   Холстик може бути прополюсований бджолами і вентиляція вулика із-за цього порушиться. У БСТВ всі отвори другого листа, крім того що над годівницею, закриті сіткою.
  2.   Товщина вовняного шару (як натурального кондиціонера) становить близько 10-15 сантиметрів. У БСТВ м'яка шерсть поміщена у мішок із бавовни разом з шматочками кедра. Кедр захищає шерсть від молі.
  3.    Мішок із шерстю та кедром поміщається в БСТВ на верхній лист фанери. Наявність другого листа фанери створює повітряний вентиляційний зазор в 1 сантиметр і дуже полегшує перевірку вулика навіть у холодну погоду. Ви, без побоювання випустити все тепле повітря із вулика, можете робити із мішком або годівницею, що хочете. Повітряний зазор - це ще і буферна зона. Аналогічну функцію (одну з) виконують і вхідні (вихідні) тамбури в будівлях. Ви так само не піклуєтеся про те, що можете придавити бджіл, як при установці БСТВ на верхній (останній) корпус з бджолами, так і при установці годівниці, або мішка.

     Я не використовую Inner Cover (гіпсокартонну кришку-рамку з верхнім вічком), так як БСТВ вже містить таке вічко. Цей плоский льоток розташований навпроти повітряного простору, утвореного двома аркушами фанери. Взимку над ним я встановлюю маленький козирок від сонця, щоб бджоли не тривожилися сонячними променями (див. перше фото). Влітку, в жарку погоду, вам не потрібно встановлювати клин між корпусами, щоб збільшити циркуляцію повітря. Досить просто витягнути всі три пробки-заглушки. Крім того в щілини, утворені клинами лізуть мурашки, а у мене немає, так як всі отвори прикриті сіткою. Якщо шерсть у вас не якісна, то при сильній спеці подушку з шерстю можна прибрати, якщо ви побачили, що чотирьох (три плюс вічко) вентиляційних отворів недостатньо. Але при цьому ви не повинні забувати, що якщо шар вовни у вас буде правильно підібраний, то ви захистіть свої вулика від зайвого перегріву і вам не знадобляться очеретові (солом'яні) мати "затінителі".
    Додатковим захистом від мурах, особливо коли використовується годівниця з сиропом, служить старий махровий рушник, який накладається на мішок із шерстю і притискається верхньою кришкою. За рахунок цього практично перекриваються всі нерівності верхніх дерев'яних брусків БСТВ і кришки. Цей же рушник служить і для рівномірного, хоча і обмеженого виходу повітря з вулика, що особливо важливо в зимовий час.
   У БСТВ просвердлені під кутом три додаткові вентиляційні отвори 2 см в діаметрі, які закриті сіткою, щоб уникнути проникнення комах. На зиму я закриваю ці три отвори. Два останні знімки показують реальне співвідношення температур взимку.  Мінус 4.3 градуси за Фаренгейтом це мінус 20.2С,  а +58.7F це плюс 14.8С - температура між верхньою частиною зимового бджолиного кластеру та мішком БСТВ.
   У БСТВ так само достатньо місця, щоб при необхідності розмістити годівницю із сиропом.
Бджоли, проникаючи у верхній льоток, потрапляють у міжфанерний простір і потім через отвори в нижньому аркуші фанери вже у вулик.

   Повітрообмін здійснюється наступним чином. Тепле вологе повітря, піднімаючись, рівномірно проникає через рівномірно висверлені отвори нижнього аркуша фанери і частина його виходить назовні відразу ж через верхній льоток БСТВ. Цей льоток відкрито 12 місяців у році - це як кватирка в будинку для любителів свіжого повітря, яку можна тримати відкритою і в мороз, якщо звичайно є приплив теплого повітря. Решта повітря проникає через отвори верхнього аркуша фанери, вовняний шар і, нарешті, через три отвори (два бічних і один задній) потрапляє назовні. Виходить щось на кшталт голови горця в баранячій шапці: голова і взимку і влітку прикрита шапкою, що "дихає", не дає голові потіти і мерзнути, але при цьому є і відкритий ніс.
  Головна, ручна настройка повітрообміну (всього 3-4 рази в рік) здійснюється залежно від пори року і умов утримання вуликів шляхом регулювання розміру нижнього вічка, трьома додатковими вентиляційними отворами БСТВ і товщиною вовняного шару подушки БСТВ.
   Тестування БСТВ я проводив як на вуликах з бджолами, так і без бджіл. (Деякі тести описані тут)
І тепер головне - в кінці зими я роблю першу перевірку своїх вуликів. Коли я знімаю верхню кришку вулика, яка накриває мішок БСТВ - вона волога, вологий і верхній шар вовни в мішку, бо кришка обмежує вихід повітря назовні, так як вона повинна бути водо (а значить виходить і повітряно) непроникною, щоб захистити вулик від дощів і талого снігу. У той же час середній шар вовни в мішку, і тим більше нижній, СУХІ! Цього я і домагався, намагаючись слідувати аксіомою.       Наприкінці зимівлі в моїх вуликах з БСТВ завжди залишається запасів меду більше, ніж у вуликах без БСТВ.

   Зараз у мене встановлено БСТВ вже для двадцяти вуликів. При наявності вільного я часу буду робити такі блоки і для інших своїх вуликів. Подивитися роботу БСТВ в будь-який час року, а так само в різний час доби і при різних температурах можна тут.

Домашня циркулярка:
Внутрішні вставки з арголита:
БСТВ з передньою стінкою:
Маленький козирок від сонця:
Шматочки вовни і кедра
Мішок з шерстю і кедром:
Захист від комах:


вовняна ковдра

БСТВ з годівницею для сиропу:
Темп. на вулиці - 21 січня 2005:
Темп. всередині БСТВ-у теж час:
БСТВ без передньої стінки:
  
   За допомогою БСТВ дуже легко відрегулювати температуру всередині вулика таким чином, щоб "запарити" бджіл, і тим самим викликати у них предроевое або роевое стан в тих випадках, коли у Вас виникла необхідність терміново отримати роєві маточники, або нову родину. Відомий російський вчений Бутлеров Олександр Михайлович у своїй книзі "Бджола, її життя і головні правила тлумачного бджільництва: Короткий посібник для пчеляков, переважно для селян", віддавав перевагу штучному роїнню, перед природним, так як останнє більш складно контролювати. А.М. Бутлеров так само вважав, що роєві маточники виходять більшими, ніж свищеві. Одна з моїх фотографій показує досить великий ройовий маточник. Очевидно, що такі добротні маточники може вигодувати тільки здорова родина. Бджолярам без досвіду я б не рекомендував цей спосіб. Три нижні фотографії на цю тему. У моїх умовах була одна проблема - бджоли вибирали найвищі гілки і мені доводилося лазити за роями по величезних цукрових кленах заввишки з 5-ти поверховий будинок. Навесні цього року я спиляв десяток найбільш великих дерев навколо моєї пасіки і посадив молоді фруктові дерева. Крім того у продажу з'явилися пастки для бджолиного роя. Усередину пастки міститься спеціальне пахне речовина типу Swarm Lure, або Nasonov Swarm Catch, яке приманює рой. Пастка підвішується на дерево і імітує дупло - улюблене місце для роя... Спилюючи дерева, я думав не тільки про майбутніх рої, але й про те, щоб моя пасіка була більш відкритою і для сонця і для вітрів. Але це вже окрема розмова.
На фотографії з чотирьох-корпусним вуликом видно цифровий термометр, термодатчик якого встановлено всередину БСТВ, що дозволяє мені контролювати ситуацію.
 
View of Observed Hive Temperatures Inside Hive Bodies Sun/Shade Temperatures
    Bee Hive #1

2007: Autumn view of my Bee yard
Рой - 5 серпня 2004:
Пастка бджолиного роя:
Великі маточники - 5 серпня 2004:
New Cell
  4 січня 2008, 7:00 ранку, температура зовнішнього повітря була -20 градусів за Цельсієм (- 4,0 за Фаренгейтом).
Ця світлина показує, як добре мої вулики вентилюються. Гаряче повітря піднімається у вулику і поглинає вологу із вологого повітря. Оскільки температура була дуже низькою, вологе повітря кристалізується.


  5 січня 2008, 7:00 ранку, температура зовнішнього повітря була -13 градусів за Цельсієм (8,6 за Фаренгейтом). Цей же ж отвір, який розтопився.



  Ізоляція з пінополістиролу або пластикова не вбирають вологу! На жаль, багато бджолярів використовують пінополістирольну ізоляцію або пластикову на верхній частині їхнього вулика. Вони раді, що їх бджоли пережили зиму, але не вважають на те, що їх бджоли нездорові бо вони живуть у дуже вологих вуликах.


   У домашніх умовах дуже легко зробити БСТВ з магазинної надставки (магазину),  двох аркушів дуже тонкої фанери 3-5 мл.(можна арголит) і рейки-бруску 1Х1 сантиметр, яка розміщується між двома листами фанери і служить основою для їх кріплення. Рейка потрібна на той випадок, якщо у вас немає можливості прорізати пази для кріплення (вставки) двох аркушів фанери.
   Прикріпіть рейки шурупами по всьому внутрішньому периметру магазину, попередньо просвердливши в рейці отвори під шурупи, щоб не розколоти ними рейки. Рейку встановіть таким чином, щоб при накладенні на неї нижнього аркуша фанери, останній повинен бути на висоті рівній приблизно 5 мл. від верхнього бруска рамок вулика. Ця величина називається "бджолиний простір" (3/8 інча за визначенням Lorenzo Lorraine Langstroth) і є стандартом у американському бджільництві. В Україні бджолиний простір становить 8-10 мм.(?) Якщо ви збільшите цю відстань, то бджоли почнуть відбудовувати стільники на нижньому аркуші фанери.
    Просвердліть отвори у двох аркушах фанери, як показано на фото. Отвори другого листа, крім над годівницею, закрийте сіткою. Просвердлити під невеликим кутом три вентиляційні отвори в бічних і задній стінках магазину під діаметр винної пробки. Задній отвір просвердлити з урахуванням майбутніх ваших побажань зайнятися "вищим пілотажем", я маю на увазі можливість устоновки спиртового термометру фотолюбителя, якщо у вас немає можливості придбати цифровий термометр із виносними проводами, або бездротовим термодатчиком. Знаючи температури "запарювання" ваших порід бджіл і їх предроєву поведінку - ви завжди зможете із точністю до 2-3 градусів керувати процесом виведення роєвих маточників, якщо у вас виникне така необхідність...
    Накладіть квадратні сіточки на ці отвори і закріпіть їх степлером. Просвердліть вхідний льоток в передній стінці магазину, який повинен бути розташований по центру міжфанерного простору.
Прикріпіть обидва аркуші фанери до рейки, наприклад, степлером. Щоб другий (верхній) лист не прогинався при установці годівниці з сиропом - розмістіть шматочок того ж бруска по центру, між двома аркушами фанери. Замість мішка можна використовувати наволочку. Замість шматочків шерсті можна використовувати стару вовняну кофту. Повсть (войлак) не підходить, оскільки хоча і він і вбирає вологість - віддає її погано. Максимальний ефект дає стрижена, помита і просушена шерсть (практично будь-яка), не оброблена різної хімією. Не забудьте покласти шматочки кедра в мішок із шерстю. Конструкція готова. Спробуйте зробити хоча б один БСТВ - і ви відчуєте наскільки він зручний у всі пори року.

P.S. Вся інформація представлена вище для безкоштовного копіювання, тиражування і використання. Користуйтеся цією інформацією на ваше благо. І тільки одне прохання - пам'ятайте, що автором цієї ідеї був Борис Романов. І свою ідею я реалізував у травні 2003 року. І мені не хотілося б, щоб у моєї ідеї, або у мого БСТВ раптом з'явився новий автор.


Категорія: Статті та матеріали про бджільництво | Додав: sanator (02.06.2012) | Автор: Борис Романов W
Переглядів: 2117 | Теги: ДКЗ, апімандри, Передові технології у бджільництві, антироєві поради, АпіХата, апіСвітлиця, термо регулятор у вулику | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: